У Європі уже заборонено використовувати рівні та хвилясті азбестові шиферні листи, а ті будівлі які уже накриті таким матеріалом стараються перекрити іншими покрівельними матеріалами. Для населення доступна державна програма, яка частково фінансує закупівлю покрівельного матеріалу, для тих у кого будинок чи споруда покрита азбестовим шифером, шифер називають «тихим вбивцею» як для здоров’я , так і для естетики.
За даними Інституту гігієни у Литві , близько 50 випадків раку легенів, які діагностують щороку, можуть бути пов’язані з впливом азбесту. Вже не один десяток років населення отримує державну підтримку на заміну старих шиферних покрівель на покриття з екологічно чистих матеріалів.
Звикнувши жити в будинках покритих азбестовим шифером, у багатьох склалася помилкова думка, що вони з роками стають нешкідливими. Медичні працівники хитають головами: азбестовий пил, який може перерости в рак легенів, з часом не зникає. Особливо вони небезпечні, коли ламається азбестовий дах.
Щорічно в нашій країні діагностують 1500 нових випадків раку легенів, з яких, за даними Інституту гігієни, близько 50 можуть бути викликані тривалим впливом азбесту. Фахівці центру громадського здоров’я попереджають, що вплив азбесту зазвичай відбувається через 20-30 років. Рак легенів не обов’язковий – може виникнути азбестоз, рак шлунка та інші смертельні недуги. Хоча в групу ризику зазвичай входять люди, які працювали з будівництвом, але азбестові волокна потрапляють в легеневу тканину, просто змінюючи покрівлю будинку.
Після двадцяти років експлуатації починається природне вивітрювання азбестовмісних листів, і волокна, невидимі неозброєним оком, викидаються в навколишнє середовище. Азбест та азбестовмісні матеріали віднесені до небезпечних відходів. При дробленні або будь-якому іншому пошкодженні азбесту утворюється дрібний пил, який може осідати в дихальних шляхах і завдати дійсно значної шкоди здоров’ю людей.
Максимальний розмір державної підтримки по заміні шкідливого шиферу досягає 2000 євро. Зазвичай від держави покривається до 50 відсотків загальна вартість нової покрівлі.
Для отримання державної допомоги люди спочатку звертаються до компанії, яка займається продажем покрівлі, аксесуарів та матеріалів, щоб підрахувати, скільки буде коштувати заміна даху. Потім він звертається до Національного платіжного агентства. При оцінці проектів нараховуються бали, більшу кількість можуть розраховувати пенсіонери, особи з маленькими дітьми, багатодітні сім’ї, інваліди та особи, визнані непрацездатними.
Тепер європейські державні програми відшкодовує витрати не лише на покриття даху, а й на утеплювач, системи проти обледеніння, дахові вікна , дахові сходи, водостічні системи та інші покрівельні матеріали.
Щоб без шкоди для себе і своїх близьких демонтувати старий шифер, який містить азбест, потрібно дотримуватись декілька правил. Перш за все, краще найняти професіоналів, які працювали з азбестовими відходами. Якщо ви вирішили виконати роботу самостійно, слід використовувати всі можливі засоби захисту: респіратори, захисний одяг, рукавички.
Азбест слід акуратно видалити, акуратно розмістити на піддонах і загорнути в плівку або в герметичні пакети, щоб запобігти потраплянню дрібного пилу в навколишнє середовище. .
Є два способи утилізації старого шиферу: самостійно відвезти його на сміттєзвалище для утилізації азбесту або зателефонувати менеджерам з небезпечних відходів, щоб вони вивезли його. Мешканці, які беруть участь у програмі заміни покрівлі, повинні мати документ, що підтверджує, що азбестові листи були утилізовані належним чином, лише тоді вони отримають присуджену компенсацію.
Міжнародне агентство з досліджень раку кілька десятиліть тому визнало азбестові продукти першокласним канцерогеном. Заміна азбестових дахів дедалі більше зумовлена не лише турботою про своє здоров’я та здоров’я сусідів, фінансовою підтримкою, а й пошуком кращого естетичного іміджу.
Сьогодні існують покрівельні матеріали виготовлені з нової екологічно чистої сировини, вони краще зберігають тепло і звук і не є шкідливими для здоров’я. Прекрасною альтернативою старому шиферу, є фіброцементна покрівля Фібродах, це подібні формою до шиферу листи, але вони екологічно чисті, у них замість азбесту використовується фіброволокно. Покрівля FIBRODAH виготовляється у різних кольорах та різної форми, а також можуть бути без фарбування, спеціально для покриття тваринних ферм. Також популярними покрівельними матеріалами як у Європі так і в Україні є: металочерепиця, металопрофіль, керамічна черепиця, бітумна покрівля, цементно- піщана черепиця які не містять шкідливих компонентів і теж мають довготривалий термін служби.